2009. június 7., vasárnap

a rátóti



Lehetett úgy éjfél, Szilágyi Ákos a múltkor megjegyezte, őt inkább a líra fogalma illetné, ugyanis semmi nem motiválja, hogy verset csináljon. Kinek ugye mi fekszik jobban. Bár, a lírát is kell farigcsálni néha, ki gondolta volna. Ezt is az ember saját bőrén tapasztalja:)

Csak azért jegyzem, mert valahogy magam is így vagyok ezzel.

Persze, már nincs jelentőségük.

Legyen akkor mégis engesztelésül a rátóti, kicsi emlék egy régirégi illusztrációs pályázatból, mit talán el se küldtem. Az bizonyos, hogy szórakoztatott.

2009. június 4., csütörtök

2009. június 3., szerda

… hogy ezek csak az én karikáim

Aztán mért bukfencezne a csönd
mikor lábon is járni:)
Ha kútmélyről is, ő is csak karikákat vet,
mielőtt papírra ülne.

Nagy szomorú
meg-megcsillanó karikákat, aztán vissza. Fényből sötétből.

Talán nem nagy bűn, ha azt mondom, amit élek. Csöndből lépek.


üzenet: Földön innen és túl

MACKÓHOZ ÉS A CSAK AZ ANYAGIAK

2003. június 10.

Te Maci
énnekem úgy jönnek az ötletek
rohannak le
tele van a fejem
alig szusszanok
békén nem hagynak.
Most mind le kell jegyeznem
csak hát ez idő.
Az lenne a jó
ha le se kellene írni
fejemből kivetítődnének
ezért is jönne jól az a magnó
de az sem igazi
akkor meg hangosan kellene kimondani
pedig így gyorsabban forog minden az
agyamban
valami más eszköz kellene
pillanat alatt az egész
rögzítődne ki fejemből


„Irigykedem is ezért”
kuncog Maci
komolyan mondaná?
az sem akármi
fogom fel
hogy ő ilyent kimond
Noémi is fordult felém
jut eszembe
egyszer éppen ezekkel a
szavakkal
tényleg
ez most mellesleg
mármint hogy ő is rák jegyű
ha ez jelent valamit

én igazából nem tudom
fontos-e
érdekes
hogy azért ő is így jegyzi
meg hogy neki nincs ilyenje
gondolatok
maguktól fejében
nem jönnek
csak ha valami anyagot lát
s megtetszik
mérlegel
hogy ebből lehetne csinálni valamit
de hogy onnan bentről
hevesen pulzáló
érzései
vagy éppen a csend
üresség
hogy törne fel
utat
kifelé

ő nem érez lelkében vezető kezet
sem kényszerítést kiöklendezni
éjszaka is
ha éppen nem vési papírra
mert ha nem így
akkor végeláthatatlanul tovább
egyre hosszabbra kuszálódva
s bonyolultabb képekben
gyötrődve éber álom közt
reggelig

csodálkoztam is akkor
hogy megjegyezte
persze jólesik az ilyen
s hogy mi végre
más
én
ilyenkor enyém
súlytalanság
előttem
mindenhatóság
és akkor a csúcs
mindenek tetejébe
bulvárlapokból hevülve
anyósom hozzám
mikor megjegyzek valamit
ezekre
te csak az anyagiakra gondolsz
nézek bambán
mit jelenthet
az-e baj hogy kellene
sem foglalkozom
vagy hogy nem veszem komolyan
ami úgyis rajtam
ezt csak mélyebbről lehetne megfejteni
őt magának felfedni előbb
hogy érthessen engem
Macival nézünk szembe
ahogy így értetlen
de alig hogy ismételve
kimondva többször
magamba szállva
vele később
mert akkor ott védekeztem
bántam
mi végre hadakozom
ha ebben hisz valamiért
mindenki annyit ért meg
mennyire képes
akar
de ameddig nem jut el
ami más
másokat sem képes
elfogadni
már nevetve magamon
s a helyzeten
mitől is van ez így
hogy csak a bulvárlapokban
pletykalapokban vagy tévében
lehet élvezni
izgalomba jönni
hogy valaki más
és akkor nevetni
de hogy én lennék
azonosulni
hogy valaki az életben
lehet
csinál ilyeneket
az nem megemészthető
verset írni
nem rendes foglalkozás
sőt egyáltalán nem
foglalkozás
igazából dologtalanság
ha velem
már nem szórakozás

mindezzel együtt
jól megvagyok
köszönöm
már csak aprócska
ha ez mind így
akkor miért élnék úgy
mellesleg
képeket szövegeket álmodva
gyónva
semmiért
és egyáltalán hogy jönnek ide a csak az anyagiak
felületen túl
bulvárból
mi minden van még ami fény felé
nyit ajtó világosság
megvilágosodás
ha csak néhány pillanatra is
gazdagabbá
lelkeinkkel


szerencsére mostanában eszem is rendesen

…na és az anyagiak!
még jó hogy Maci is nevet ezen


Körből kilépve
már Maci sem nevet.

---------------------------------------------------------

…éppen tegnap próbáltam valamelyest mennyire lehetett helyre pofozni ezt a szövegem. S hogy most így, aprónyit még utánanéztem.

Immár 2 és fél éve, mióta az írással komolyabban is foglalkozom, egészen különös aurában élek, sorra élve meg jelenéseket, apró jelek, vagy összefüggésekben magyarázatok, melyek végül mind sorra, közvetlenül vagy utóbb, legtöbbször több szálon is összeérve, helyükre kerülnek. Bennem is, akárcsak kívülről. A mai adagot is köszönöm az „égnek”, ez már ott, föld. Tegnap éj tájt is kaptam kívülről, egészen kézzelfogható jeleket, amiket szintén köszönök. Rávilágítanak az azonosságokon túli különbségekre is. De mindenképp segítenek.

Életrezgéseim, munkamódszerem, viszont nem változtak.
Amiket lejegyzek, legyen az rajz vagy írás, „kameratöltőtoll”, a tudatalatti folyamatos munkájából, az életem során kapott impulzusokból törnek ki, legtöbbször egészen váratlan, sohasem tanulmányokból, legalábbis közvetetten nem, hacsak nem szándékos az elemzési kényszer, mikor kívülről, de ezek a reakciók is csak abban az esetben történnek meg, mikor beépül. Mindent saját bőrömön élek meg, ami ott és akkor születik. A rámutatás közvetlen, vagy utólag történik, ezeket utószinkron jeleknek nevezhetném, több szinten.

2009. június 1., hétfő

arcaink




anyám régen imádta a napot. akkoriban, amikor rajzolni tanultam, éveken át modellt állt nekem. meztelen, vagy napozóban. nem volt nehéz, hisz imádta a napot. olvasott, és almát rágott. meg cigarettázott. csak időnként szólt, hogy mozdulna. apám is sokszor pózolt. volt hogy nem is kértem, ő is meztelenre vetkőzött, tanuljon a gyerek testet. ő inkább nem a napon, benn a szobában. és nem cigarettázott. azóta anyám sem dohányzik. akkoriban sokan álltak nekem modellt. barátok. akik sem előtte, sem utána nem álltak modellt. nemrég, amikor egyszer megkérdeztem, most miért nem napozik, azt mondta, mert öreg a teste. meghízott. hogy nézne ki.
most inkább szaladgál a gyerekek után, a gyerekekkel. a nő, aki régen olyan büszke volt.

szép volt anyám. a szüleim különben igen prűdek voltak. szemérmesek.


Mészöly Ági, egy különösen szép vers, legalább annyira különös, mint amikor ott, ültem, és megjelentek előttem Havasi Attila manócskásai (cicóval). Ami a legkülönösebb, hogy előttünk született volna a szalvétán? Nem firtatom. Legyen annyi elég, hogy itt és most hat rám.

Ősz
„Az erdő mellett, ahol futok reggelente,
Félig kiszáradt nyúltetem mered.
Rajta csapatnyi bodobács,
Suszterbogár, ha így jobban ismered.
Szívogatják a finom nedűket
Amíg lehet”

(ma érkezett, Gáspár Anna beszámolójából csíptem ki)

Anna nagyon szépen ír mindannyiunkról, ugyanitt. A Láncszemek… azt hiszem, Anna szereti a láncszemeket. Noha úgy tűnik, „mindannyian” második könyvvel kacsintgatunk… ki első, ki nulladik után, akad, ki mindjárt azonnal kettővel… jó érzés az, ha valahol törődnek az emberrel. Ki tudja. Sohasem lehet tudni. A legfontosabb, önmagunkkal békében lenni.

azt mondták, ez a baba ártást hoz rám, el kell tüntetni. hogy amíg nem teszek így, rontást hoz rám, a házra. de hát sajnálom széttörni, elpusztítani, első agyagvarrott munkám, pontosabban, öltések. innen indultak a későbbi hímzések. betettem az ágy alá, hát ha így majd nem látja senki, elmúlik az átok. minden szép és jó lesz.
nem, nem tettem az ágy alá, és nem nyúltam hozzá. még a port sem szoktam róla törölni. másról sem, de az más.




eljöttem csak azért még egyszer, hogy elmondjam, boldog vagyok, előfordul, mikor véletlen, hogy velem kivételt tesznek. mikor éppen énvelem, tesznek kivételt. igazán, olyankor nagyon boldog vagyok. talán nem vagyok rossz ember. mindenki boldog, amikor vele kivételt tesznek.

2009. május 31., vasárnap

ÉS AKKOR

Budapest, 1992

én azt akarom csak
hogy neked
neki
nekem is jó
legyen
hogy sose elbújni ne
kelljen sehová
olyan mint te
kicsi is
mindig csak
azért
akarok
mert ez egyedül
van
nekem
hisz senki
aki
mert mindenki olyan mint én
s azt
akarja
amit én
elbújok is veled
a napfényre
hogy senki ne
lásson felnőtt
mégis mindenki
meglát
a felnőtt is
meg akarnak
enni
és nem hiszik
újra nem
hiszik
nem akarják
hogy semmi se
sikerül
nekik
és akkor gyengék
lesznek
rosszak
azt hiszik
hogy ezzel
erősek
de pedig
én úgyis
tudom
hogy gyengék
ők még akkor
is
ha mindig
gyermekköntös
mindenki azt hiszi hogy
az
és azt akarja
bizonyítani
és akkor hogy mégse
rosszak
és megint sírni
de nem
sose
még azért se
míg kicsi voltam se nem
sosem
mindig csak titokban
emlékszem mikor
egyszer apám
akkor egyetlenegyszer
éppen mert ideges
és én is csak
ordítottam
amúgy nem is hangosan
hogy
üssél csak üssél
mert tudtam
akkor egyetlenegyszer
hogy nincs
igaza
ilyenkor mindig nagyon
bátor
én
és ettől nem volt ő
magánál
hiába makacs
sose nem engedtem
akkor se
és arra születni is
csak kevesen
és azért senki nem
hibás
én tudom hogy
ilyenkor
nekem vissza kell
és bújni
gyermekköntös
mindig bizonyítani
hogy ne
de amíg még tudom
hogy bele
félek hogy senki
csak egyszer ott benn
vagy ha mégis
és segítenek
akkor nem
vagy későn
de addig

ITTHON

1996. augusztus 7.

immár fel nem mérhető szomorúság
reggeli ébredéskor
jó pár nappal később is
ugyanaz
hazaérve
vonaton s mindenütt
akárcsak most
tehetetlen nyugalom
üresség
ébredés egy más
arra a valóságra
mit sosem mertem volna hinni
bennem magaménak
hogy nem érhet el
idő
mikor végleg elvette
szüleidet
testvéredet
aki mindig ott volt
messze is
távolból
közel veled
fokozatosan
ha később visszanézel
hátrafelé
folyamatosan bennük
csak a távolból
nem láttam
otthon
már első két nap után
apám megöregedett
apró dolog kifacsarta
arcát
pedig régen milyen más
vidám örökké pajkos
vagy csak jobban
tűrt szegény
most hogy visszagondolok
megijedtem
kétségtelen gyűlölet volt
szemeiben
mint akkor egyszer itt
ráismerek ugyanaz az arc
tökéletes hasonmás
mikor eljött
aggódott értem
mondta
ha tudná mennyire nem tehet semmit
mit nem tehettem
mi történhetett
amit a sors
ha van ilyen
s ő is min mehetett át
míg eljött
mivé tett minket az idő
végtelenség
még onnan is túl
arcára
múltkor még nem érintett
most tagadhatatlan
csak ez a távolság képes
így megalázni
cselekedetem
sem kereshetem
vagy mégis
ha jobban szembe nézek
akkor sem értem
ha lerajzolnám
éppen tudnám
az a jóságos kerek lényecske
aki légynek sem árt
milyen kicsike
szemeknél többet nem is lehetne
rajzolni
csak azaz arc
istenem
miért hagytál ilyen
idegenül
takarsz feddhetetlen
idő
hisz engem teljesen kihagytál
fel sem készítettél

hogy ápolhassam
becsaptál
elvettél minden biztos menedéket
bizonytalanság
előtte
előttem
mi lesz tovább
pár napja olyan mintha elmentek volna
vagy én nem találom magam az enyémben
elvetted
amitől sosem voltam egyedül
nagyapám szegény
ő megmaradt olyannak amilyen rég
de a szüleim élnek
és én itt vagyok
csak mert ők közelebb hozzám
távolság
csak azért viselem rosszul
változás
néha mikor otthon
vidám
egyszerű
vagy itthonról telefonon át sugárzó boldogság
mit tettél
tettem
ami lényeges nem változik már
meg akarom érteni
olyan jó
hogy anyám arcát míg elnéztem mikor aludt
és a bőrét lábán
a szemeit a sok apró vonalkával
és az idő
akkor eszembe jut hogy énnekem mostanában fiatalok
csókolomot köszönnek
egy lány is a minap
lehetett úgy tizenhat
mosolya szégyenlős volt
válasza bátortalan
lesütött szemű
mint aki felnőttel beszél
én is így tehettem
akkoriban
és már együtt kell élnem azzal hogy ez rég
mostanában én is érzem
magamon hogy beszédesebb
bátrabb vagyok felnőttekkel
azokkal akik idősek vagy sokkal idősebbek
már meg tudom őket hallgatni
másként mint akkoriban
még ha pillanatra elvarázsolt tekintet
vagy valami hasonló
zavart sem úgy mint máskor
vagyok
beszélek
kegyetlen ez az érettségre ébredés
emlékszem még említette ezt más is nekem
csak akkor nem éreztem így
hasonlót
akkor is rossz ha később elemezni vagyok képes
és már nem megyek el
csak az a megdöbbentő hogy a felnőtté válás
kikerült
látóteremből valahogy kívül
csak elszáll felettem
majd egy gödörben
hagy ráébredni
de nem enged
együtt egészségesen
lépcsőről lépcsőfokra
fokozatosan vele
más
mindennapos mosolyok
mint ahogy mások
emberek
együtt és
egyedül
felnőtt szerep nélkül
magamért vállalhatok felelősséget
test nélkülivé válva
közel
hiánnyal
nehezedik a szeretet
amit hazatérve s onnan vissza
nem találtam
gondok
apró kis gondok
gondjaik nem engedtek
magukhoz
értünk
nélkülünk
vagy csak én nagyítok fel mindent
az előbb könnyeztem
most újra
pedig milyen rég
írtam verset könnyezve
anyám eltorzult arca előttem
takarodj ki és többet sose gyere vissza
még bocsánatkérő tekintete sem volt
akkor
ma?
hiába kerestem
csak a három vagy négy napi távollétem
és a visszatérő csendem találkozott a megbánó belsejében
valahol kint
de már nem az enyém
nem emlékszem
testvérem is
valósággal várta hogy elmenjek
pedig nemrég még kézen fogva jártunk
mint szerelmes pár
testvérként
természetesen nem úgy
csupán játék
titkon büszke is voltam hogy van aki azt hiszi
persze nekem fel se tűnt
akkor
nem is gondoltam semmit erről
még csodálkoztam is később mikor valaki megjegyezte
hogy azt hitte
mint ahogy természetes volt
emlékszem
egyszer unokatestvéremmel és szerelmével is mentünk így hármasban
kéz a kézben
én középen
igaz akkor zavarban voltam
hisz mégiscsak idegen
egy unokatestvér
ilyen közel
izzadt is kezem
szólni nem mertem
csak büszke
gyermekek voltunk
boldogan
most vissza
testvérem
olyan titokzatos volt a szeretet szemeiben
viselkedése mássá lett
igaz mostani szerelmével hármasban is önkéntelen
mikor megjegyzésem kedvező
volt
hálából
nekem is megfogta kezem
de hát az idő múlik felettünk is
és mi elfogadva azt ami vele
aztán minden helyzetet
megszokik az ember
hogy változnak az idők
velünk
egyre közelebb
csak mi vesztünk el egymásnak
hogy ez is milyen sorsszerű
majd egyszer
talán később
minden máshogy lesz
örülünk
egy félszeg nevetésnek
amikor a gyerekek néznek
vissza
aztán az ők gyerekeik
akkor csodálkozom majd ezeken a
szavakon
de most
még elfogadom hogy hajtani kell
dolgozni
a családért
hogy már csak a templomban sírnak
figyeltem
és megértő fájdalmat éreztem
csak ne kellene most is könnyeznem
aztán megnyugszom
régebb oly kicsi elég volt hogy boldogok legyünk
vagy akkor csak mi is
kicsik
talán én is éppen így
a gyerekeimmel
aztán csak a vers
ennek is örülni
tegnap este
elaludtam gondolataimmal
nem volt erő
nappal átrendeztem a szobám
átköltöztem
igaz ez már két napja volt vagy három is
anyámról apámról már egyre jobban magamra vélek
hasonló
jegyeket
apró kis jelek
amint látom őket öregedni
magamat is mások szemében
aztán a tükör
régi fotók
néhány megjegyzés
különös hogy a testvéremből nem látok rajtam jeleket
talán mert még fiatal
arcával mozdulataival
írhatnék levelet
de ő is csak szerelmes
még az útnak innenső felén
hogy veszíthet
csak agresszivitást válthatnék ki belőle
bátorítgatom magam
legalább a reményt hogy hagyhatnám meg
már nélkülük
abban is látom ahogy anyám ápolta anyját
aki már valahol egészen máshol jár naponta
miközben néz
előre
másként mint nagyapám
aki halálakor is
ugyanolyan volt
lélekben
szellemben
hiába pillanthattam be a takaró alatti ijesztő anyagba
ami egy csontváz
idegen anyag
felismerhetetlen
megmagyarázhatatlan
hol hová találnak ezek a lelkek
és mind végül
egyedül maradunk